Perinteikkään Suomen Tekstiili & Muoti Ry:n 110-vuotisjulia vietettiin Ravintola Sipulin talvipuutarhassa 30.10.2015, ja kutsuvieralista oli täynnä alan nimekkäitä uranuurtajia. Asiakas toivoi somistukselta gaalajuhlallisuuksiin sopivaa tyylikkyyttä, tekstiilimateriaalien innovaatiivista käyttöä, ja irtiottoa tavanomaisista kukka-asetelmista.
Suunnittelimme ja toteutimme heille pöytäryhmien yläpuolelle leijuvat oksa-asetelmat, jotka oli valaistu tilan lasikatosta moninkertaisina heijastuvin pienin LED-valoin.Oksiin kiinnitimme satoja valkoisia kangaskukkia, pienistä nupuista kokonaan avonaisiin kaunottariin, ja somistimme oksat kevyesti lankamaisella luonnonnaavalla.
Kukat ompelimme yksitellen käsityönä kotimaisesta pellavasta ja palosuojatusta puuvillavoileesta.
Puhtaan valkoiset tuolihuput ja kattauksen keskelle asetellut, oksien teemaa mukailevat yksityiskohdat tuikkukynttilöineen viimeistelivät juhlavan kokonaisuuden.
Asiakas: STJM / Eventgarden
PAX: 180
valokuvat: M Rossi
30.10.2015
Gaala, Installaatiot, Suunnittelu, Visuaalinen markkinointi, Vuosijuhla, Yritystapahtuma